AKTUALNOŚCI94. Flibanseryna- opis produktu

Flibanseryna- opis produktu

Temat niskiego popędu u kobiet, przez wiele lat nie był właściwie nigdzie podejmowany. To pokłosie patriarchalnego podejścia do seksu kobiecego. Jednak wraz z rosnącą świadomością samych pań, koncerny farmaceutyczne dostrzegły lukę na rynku i po wyprodukowaniu Viagry, która była przeznaczona dla mężczyzn, postanowiły stworzyć podobny produkt, ale zaprojektowany z myślą o kobietach.

Skąd się bierze niski popęd u kobiet?

Popęd seksualny ulega w trakcie naszego życia licznym zmianom, ale na ogół przyjmuje się, że jest najwyższy w wieku dwudziestu do trzydziestu lat, a zaczyna spadać po przekroczeniu czterdziestego roku życia. Czasami jednak libido tak spada, że kobieta mimo występowania fantazji seksualnych nie jest w stanie odbyć stosunku seksualnego lub zupełnie traci zainteresowanie tą sferą aktywności. Najczęstszymi przyczynami takiego stanu rzeczy są zaburzenia hormonalne występujące w okresie menopauzy, niewłaściwa antykoncepcja hormonalna, niedoczynność tarczycy, zaburzenia o podłożu psychologicznym, choroba wieńcowa, zaburzenia neurologiczne. Niskie libido może być także efektem stosowania leków antydepresyjnych, przeciwpadaczkowych lub niewłaściwego stylu życia. Chodzi tu głównie o nadużywanie alkoholu, palenie papierosów lub ogólne zmęczenie fizyczne i psychiczne. Spadek libido ma też często związek z okresem menopauzy i obniżeniem produkcji żeńskich hormonów płciowych.

Jak poradzić sobie z niskim libido?

Przede wszystkim musimy ustalić przyczynę spadającego libido. Należy też u lekarza wykonać badania miednicy i narządów płciowych, poszukując zmian, takich jak: suchość pochwy, bolesne zmiany błon śluzowych oraz innych nieprawidłowości. Ważne jest także oznaczenie poziomu hormonów, a głównie prolaktyny, estrogenów, testosteronu. Skutecznym lekiem na spadek libido jest też oczywiście flibanseryna.

Jak działa filbanseryna?

Flibanseryna została zaprojektowana dla tych kobiet, które znajdując się przed menopauzą, odczuwają typowe skutki zespołu obniżonego popędu seksualnego, potocznie zwanego oziębłością seksualną. To praktycznie odpowiednik męskiej Viagry, który spotkał się z bardzo przychylnymi recenzjami zarówno ze strony specjalistów, jak i używających go kobiet. Lek powoduję zmniejszenie transmisji serotoninergicznej oraz zwiększenie transmisji dopaminergicznej i noradrenergicznej co w praktyce oznacza, zwiększenie produkcji odpowiednich hormonów, a tym samym popędu płciowego. Sam lek przyjmuje się raz na dobę w dawce stu miligramów, która nie powinna być przekraczana bez konsultacji z lekarzem specjalistą. Pierwsze efekty powinnyśmy zaobserwować po dwóch – trzech tygodniach kuracji. W przypadku braku efektu terapeutycznego pacjentki powinny jednak przerwać leczenie po ośmiu tygodniach.

Czy są jakieś przeciwwskazania w przyjmowaniu leku?

Jak w przypadku każdej substancji farmakologicznej, także tutaj mamy do czynienia z obostrzeniami. Przede wszystkim lek nie może być stosowany w połączeniu z alkoholem. Preparat wchodzi w silne interakcje z tą substancją i może powodować poważne niedociśnienie i utraty przytomności. W przypadku niektórych kobiet mogą występować niepożądane efekty uboczne w postaci zawrotów głowy, nudności, zmęczenie i nadmiernej senności. Leku nie powinny też przyjmować te osoby, które są uczulone na którykolwiek ze składników, znajdujących się w produkcie. To samo dotyczy tych kobiet, które przyjmują silne inhibitory lub też zmagają się z chorobami wątroby i nerek. Lek nie jest też wskazany dla pań, które mają kłopoty z chorobami sercowo – naczyniowymi. Sam produkt kupić można w aptekach, a czasami renomowanych sklepach. Bardzo ważne jest, aby nie kupować leku od osób, co do których nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Może to bowiem skutkować nabyciem podróbki środka. To z kolei sprawia, że nie jesteśmy w pełni świadomi składu, środka, który przyjmujemy i może narażać nasze zdrowie i życie. Dlatego tak ważne jest kupowanie leku, tylko i wyłącznie w zweryfikowanych punktach sprzedaży. Lek też nie powinien być przyjmowany przez osoby niepełnoletnie i zdrowe.

Ostatnio przeglądane