AKTUALNOŚCI80. Co to jest potencja seksualna?

Co to jest potencja seksualna?

Potencja seksualna pojawia się wraz z okresem dojrzewania. W przypadku chłopców jest to wiek dwunastu lat, a w przypadku dziewczynek około czternastego roku życia. Potencja seksualna to po prostu zdolność danej osoby do odbycia stosunku płciowego.

Wysoka i niska potencja seksualna

Potencja seksualna nie jest stała i może się różnie objawiać u poszczególnych osób. Ci z nas którzy mogą się cieszyć większą potencją, są zdolni do odbywania większej ilości stosunków seksualnych i mają większą ochotę na seks. Jeżeli potencja jest na niskim poziomie, to maleje też chęć do uprawiania seksu, popęd płciowy i satysfakcja ze współżycia. Powszechnie uznajemy, że zarówno osoby hiperseksualne, czyli charakteryzujące się bardzo dużą potencją, jak i osoby jej pozbawione, cierpią z powodu dysfunkcjonalności organizmu. Sam poziom potencji jest najwyższy we wczesnych latach młodzieńczych i zaczyna maleć wraz z wiekiem. Szacuje się, że nawet co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta po czterdziestym roku życia, ma przejściowe i umiarkowane problemy z potencją. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest niechęć do podejmowania współżycia seksualnego, frustracja, zaburzenie poczucia własnej wartości, a także problemy z interakcją społeczną.

Od czego zależy niska potencja?

Niska potencja może wynikać z trzech głównych powodów. Może to być wynik choroby, która trawi organizm, a jednym z jej przejawów jest właśnie brak potencji. Czasami problem ten może wynikać z problemów natury psychologicznej. Niemożność współżycia jest tu związana z barierami psychologicznymi, traumami z dzieciństwa lub okresu wczesnego dojrzewania, lub też niewłaściwymi wzorcami seksualnymi z wcześniejszych lat. Najczęściej jednak malejąca potencja to efekt naszego działania i upływu lat. Istnieje bowiem szereg czynników, które bardzo mocno wpływają na poziom potencji. Chodzi tu przede wszystkim o przepracowanie, stres, brak wypoczynku, aktywności fizycznej, przemęczenie, zanieczyszczenie środowiska, złe nawyki żywieniowe, a także nadużywanie alkoholu lub palenie papierosów.

Jak sobie radzić z niską potencją?

Wbrew powszechnemu przekonaniu możemy bardzo wiele zrobić, aby podnieść poziom naszej potencji. Przede wszystkim zrezygnujemy z czynników negatywnych, które mają niekorzystny wpływ na poziom potencji. Chodzi tu oczywiście o wszelkie używki w postaci alkoholu lub papierosów. Powinniśmy też wprowadzić odpowiednie zmiany w codziennej diecie. Wyeliminujemy te potrawy, które są bogate w tłuszcze, węglowodany oraz cukry, a zastąpmy je warzywami, owocami oraz nasionami czy orzechami. Powinniśmy też wyeliminować z naszego życia potencjalnie stresujące czynniki, a także zacząć ćwiczyć.

Aktywność fizyczna oraz specjalistyczne ćwiczenia mają olbrzymi wpływ na poziom potencji. Pomóc nam mogą nawet zwykłe przysiady. Ten rodzaj aktywności fizycznej sprawia, że poprawia się ukrwienie narządów płciowych, dzięki czemu krew może łatwiej napłynąć do tych części naszego ciała, co przełoży się nie tylko na lepszą potencję, ale też sprawi, że intensywniej odczuwać będziemy bodźce seksualne podczas stymulacji. Bardzo łatwym do wykonania ćwiczeniem jest stymulowanie mięśni Kegla. Polega to na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni, które są usytuowane pomiędzy narządami płciowymi a odbytem. Ćwiczenie to można wykonywać w każdej sytuacji i wielokrotnie, a jego wpływ na kondycje seksualną jest nie do przecenienia. Wzmocnienie mięśni w przypadku mężczyzn pozwala im zachować trwalszą i dłuższą erekcję, a także poprawia funkcjonowanie prostaty. W przypadku kobiet ćwiczenia tego typu pozwalają na lepsze odczuwanie bodźców seksualnych oraz zapobiegają obniżaniu się macicy i zapobiegają problemom z nietrzymaniem moczu.

W sytuacji, kiedy ćwiczenia nie wystarczają, z pomocą mogą nam przyjść suplementy diety. To produkty, które zawierają zmaksymalizowaną dawkę ziół, witamin oraz mikroskładników. Ich dobór jest przeprowadzony pod takim kątem, aby w jednej kapsułce zgromadzić wszelkie naturalne składniki, które pobudzają potencję, wzmagają produkcje testosteronu u mężczyzn oraz sprawiają, że czujemy się bardziej pobudzeni i podnieceni.

Ostatnio przeglądane