AKTUALNOŚCI76. Revatio - opis produktu

Revatio- opis produktu

Nadciśnienie płucne to rzadka i niestety stosunkowo złośliwa choroba, której objawem jest ból w klatce piersiowej oraz trudności z oddychaniem. Choć do niedawna diagnoza związana z tą chorobą oznaczała w praktyce wyrok śmierci, to współcześnie, nowoczesne leki pozwalają na życie z nadciśnieniem płucnym.

Jak objawia się nadciśnienie płucne?

Nadciśnienie płucne to nieprawidłowy wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej rozpoznawany, gdy średnie ciśnienie w tętnicy płucnej wynosi 25 mm Hg. Nadciśnienie płucne rozwija się, gdyż zatkane są naczynia z krążenia płucnego oraz przeciążone zwiększoną objętością krwi płynącą pod zwiększonym ciśnieniem pozostałe zdrowe naczynia. Powoduje to zwiększenie oporu przepływu w naczyniach. W efekcie prawa komora serca powiększa się, a jej ściany ulegają pogrubieniu. Powiększanie jamy serca prowadzi również do powstania wady serca w postaci niedomykalności zastawki trójdzielnej. Nadciśnienie płucne objawia się przede wszystkim nieustannym zmęczeniem, które jest wyjątkowo dotkliwe przy wysiłku fizycznym. Wraz z nim postępują ataki duszności i pojawiają się obrzęki kończyn dolnych. Kolejny etapem jest powiększenie wątroby, występowanie płyni w jamie brzusznej i w jamach opłucnej oraz worku osierdziowym. Płyn i przekrwienie narządów jamy brzusznej prowadzi do braku apetytu i wyniszczenia pacjentów. Pojawiają się też gwałtowne i silne bóle w klatce piersiowej wskutek niedokrwienia mięśnia prawej komory serca.

Jak leczyć nadciśnienie płucne?

Dotychczasowe leczenie związane było raczej z łagodzeniem objawów choroby. Dlatego podawano leki przeciwzakrzepowe, moczopędne i rozszerzające naczynia krwionośne. Czasami pacjent otrzymywał środki, które obniżały szybkość pracy serca lub tlenoterapie. Współcześnie opracowano i wyprodukowano skuteczniejsze środki, a jednym z nich jest Revatio. Produkt ten jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi w naczyniach tętniczych płuc i zawiera substancję czynną, syldenafil, który należy do grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5. Oprócz niego wśród składników znajdziemy także celulozę mikrokrystaliczną, wodorofosforan wapnia (bezwodny), sól sodową kroskarmelozy, magnez stearynianu. Revatio przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego w płucach, co pozwala na rozkurczenie naczynia płuc.

Czy Revatio jest bezpiecznym środkiem?

Revatio jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia pod warunkiem stosowania go zgodnie z przeznaczeniem i wedle zaleceń producenta. Przede wszystkim musimy zachować odpowiednie dawkowanie. W przypadku osób dorosłych zalecana dawka wynosi dwadzieścia miligramów, podanych trzy razy na dobę w odstępach od sześciu do ośmiu godzin. Jeśli zaś chodzi o dzieci i młodzieży do siedemnastego roku życia, dawka powinna być odpowiednio zredukowana. W takim przypadku zaleca się podawanie dziesięciu miligramów trzy razy na dobę w odstępach analogicznych jak w przypadku osób dorosłych. Pamiętać należy, że lek ten może być przepisany wyłącznie przez lekarza i nie należy go stosować u osób zdrowych. Tylko lekarz też może zwiększyć lub zmniejszyć dawkę leku. W przypadku przedawkowania leku może dojść do wystąpienia komplikacji, które zagrażają zdrowiu pacjenta. Dlatego w każdym takim przypadku należy natychmiast udać się z pilną wizytą do lekarza.

Kto nie może przyjmować leku?

Zanim zaczniemy przyjmować Revatio musimy poinformować lekarza, jeśli występują u nas następujące dolegliwości oraz choroby. Choroba serca, oczu oraz niedokrwistość dotycząca czerwonych ciałek krwi, białaczka, szpiczak mnogi lub choroba prącia, lub jego anatomiczne zniekształcenie. Przeciwskazania do przyjmowania leku występują także przy chorobie wrzodowej żołądka, zaburzeniach krzepnięcia, częstym krwawieniu z nosa lub chorobie związanej ze zwężeniem żyły w płucach.

Musimy także pamiętać, że podczas przyjmowania leku nie wolno nam spożywać alkoholu oraz pić soku grejpfrutowego. Ten bowiem wchodzi z lekiem w reakcje i nasila wchłanianie substancji czynnej. Lek nie powinien być też podawany kobietom w ciąży, a matki, które karmią dzieci piersią, muszą zrezygnować z tej aktywności.

Ostatnio przeglądane