Problemy z erekcją potrafią w mniejszym lub większym stopniu zaburzyć relacje z partnerką, a nawet przyczynić się do rozpadu związku. Niezbędnym czynnikiem, by osiągnąć wzwód, jest relaksacja i odprężenie. Niestety, współczesny tryb życia nie sprzyja relaksacji, czego efektem jest impotencja oraz zaburzenia erekcji, nota bene, dotykające nie tylko mężczyzn w zaawansowanym wieku, ale często osoby młode.
W tej sytuacji najlepiej udać się do lekarza, nie mniej jednak wielu mężczyzn unika wizyty w gabinecie lekarskim, wstydząc się problemów z potencją. Jest to oczywiście błąd – przyczyny zaburzeń erekcji mogą być różne, wynikające zarówno z czynników stricte fizycznych, jak i neurologicznych, psychicznych lub zdrowotnych, odpowiednio postawiona diagnoza daje szansę na skuteczne leczenie.
Alternatywnym rozwiązaniem są dostępne bez recepty leki na potencję, które można kupić w aptekach. Większość preparatów zawiera w swoim składzie sildenafil – składnik aktywny, który zapewnia odpowiednio długi wzwód, umożliwiając tym samym satysfakcjonujący dla obu partnerów stosunek seksualny.
Sildenafil to organiczny związek chemiczny, stanowiący główny składnik leków na potencję, w tym popularnej Viagry i Kamagry. Dzięki zastosowaniu sildenafilu, leki na potencję skutecznie niwelują problemy z erekcją, zapewniając pożądany wzwód oraz możliwość odbycia satysfakcjonującego dla obojga partnerów stosunku płciowego.
Mechanizm działania sildenafilu jest bardzo prosty i polega przede wszystkim na hamowaniu działania enzymy fosfodierezy typu V. Pożądane efekty pojawiają w ciągu kilkudziesięciu minut, należy jednak pamiętać, że wystąpienie erekcji wymaga stymulacji seksualnej, dlatego też po zażyciu leku najlepiej rozpocząć stymulację seksualną w postaci gry wstępnej. Wzwód u zdrowego mężczyzny utrzymuje się średnio od 30 do 60 minut, natomiast działanie preparatu zawierającego sildenafil nawet do 24 godzin.
Należy jednak pamiętać, że leki na potencję zawierające sildenafil wykazują działanie wyłącznie w przypadku zaburzeń erekcji o podłożu psychicznym lub neurologicznym, jeśli przyczyną są choroby przewlekłe, zanik ciał jamistych członka lub zbyt niskie ciśnienie krwi, preparaty z sildenafilem nie przyniosą pożądanych efektów. Preparaty na zaburzenia erekcji, w których składzie znajduje się sildenafil, zawierają od 25 do 100 mg substancji aktywnej.
Lek niemalże całkowicie przekształca się w wątrobie w szesnaście metabolitów.
Ciekawostką może być być fakt, że sildenafil został opatentowany w 1993 roku, a pięć lat później trafił na rynek. Początkowo sildenafil służył do wyłącznie do leczenia pierwotnego nadciśnienia płucnego.
Sildenafil to przede wszystkim główny składnik leków na zaburzenia erekcji – niemożność uzyskania lub utrzymania wzwodu w stopniu umożliwiającym odbycie stosunku płciowego, satysfakcjonującego dla obojga partnerów.
Warto pamiętać, że na płaszczyźnie seksualnej sildenafil wykazuje działanie wyłącznie w przypadku mężczyzn, u kobiet sildenafil zwiększa popędu seksualnego ani nie wpływa na jakość stosunku.
Poza sferą seksualną sildenafil znajduje zastosowanie w leczeniu nadciśnienia płucnego – w tym przypadku lek może być stosowany w każdym wieku, nawet u niemowląt. Należy jednak pamiętać, że w tej sytuacji częściej występują powikłania, które obejmują także ślepotę.
Każdy lek, również preparaty na zaburzenia erekcji, mogą spowodować działania niepożądane. Pocieszający jest fakt, że w przypadku leków na bazie sildenafilu skutki uboczne występują stosunkowo rzadko, aczkolwiek ich intensywność może być różna.
Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą: bóle i zawroty głowy, bóle mięśni, pleców i kończyn, dolegliwości żołądkowe, nudności, wymioty, biegunka, a także reakcje alergiczne w postaci wysypki, zaczerwienienia twarzy lub obrzęków. Niepożądanym skutkiem działania sildenafilu jest może być wydłużona, bolesna erekcja – jeśli wzwód utrzymuje się powyżej czterech godzin, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.