Problemy z erekcją, wbrew pozorom, dotyczą zarówno dojrzałych mężczyzn, jak i młodych, przed ukończeniem 40 roku życia. Przyczyny zaburzeń mogą być różne – może to być efekt przepracowania, problemów z partnerką, przewlekły stres, a także zwiastun poważniejszej choroby.
Niestety, wielu mężczyzn lekceważy tego typu problemy, unikają kontaktów intymnych. Rzeczywistość dowodzi jednak, że jest to błąd – wczesne wykrycie choroby oraz fachowe zdiagnozowanie jej przyczyny, to gwarancja skutecznej i efektownej walki z męską impotencją.
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że problemy z erekcją dotyczą wyłącznie mężczyzn dojrzałych, po 40 roku życia. Prawda jest jednak zupełnie inna – z zaburzeniami potencji nierzadko zmagają się młodzi mężczyźni. Szacuje się, że w Polsce impotencja dotyczy nawet 2,5 miliona mężczyzn w różnym wieku.
Warto jednak podkreślić, że w przypadku młodych mężczyzn przyczyną zaburzeń erekcyjnych jest przede wszystkim przewlekły stres, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta czy też konflikty w związku, natomiast u starszych pacjentów bardzo często jest to zwiastun mniej lub bardziej poważnych chorób ogólnoustrojowych.
Należy jednak podkreślić, że problemy z erekcją to nie wyrok – najważniejsze jest to, aby podjąć odpowiednie działania, czyli skontaktować się z lekarzem, który fachowo zdiagnozuje przyczynę impotencji, a także wskaże optymalną terapię lub dalsze badania.
Niestety, fakty są takie, że zaledwie 5% chorych decyduje się na kontakt ze specjalistą oraz leczenie. Większość mężczyzn wstydzi się impotencji i świadomie unika wizyty w gabinecie lekarza. Efekty niewłaściwie podjętej decyzji potrafią być bardzo dotkliwe, zarówno dla mężczyzny, jak i relacji z partnerką, przyczyniając się nawet do rozpadu związku.
Rozważając kwestię zaburzeń erekcyjnych, warto zastanowić się, czym faktycznie jest wzwód? Ogólnie rzecz ujmując, jest to reakcja fizjologiczna, wynikająca z połączenia tlenku azotu oraz reakcji biomechanicznych organizmu, czego efektem jest rozkurczenie się mięśni gładkich członka, a także jego odpowiednie ukrwienie.
Ważnym czynnikiem jest nie tylko osiągnięcie wzwodu, ale przede wszystkim jego prawidłowe utrzymanie – w tym przypadku konieczne jest zablokowanie żył znajdujących się pod osłoną penisa. Ponadto do osiągnięcia i utrzymania erekcji konieczne jest także pobudzenie seksualne.
Kwestią, która z całą pewnością zasługuje na uwagę, są przyczyny zaburzeń erekcyjnych, które mogą być bardzo różne. Jak wynika z przeprowadzonych badań, w przypadku młodych mężczyzn źródło impotencji zazwyczaj tkwi w psychice, natomiast u ich dojrzałych kolegów jest to zazwyczaj podłoże fizjologiczne.
Do najczęstszych przyczyn zaburzeń potencji należą:
a) ograniczona aktywność fizyczna, siedzący tryb życia oraz niewłaściwa dieta, w szczególności nadmierne spożywanie tłustych potraw oraz nadużywanie alkoholu;
b) palenie papierosów;
c) zażywanie sterydów na własną rękę, bez zalecenia lekarza;
d) przewlekły stres i przemęczenie;
e) problemy kardiologiczno-naczyniowe;
f) cukrzyca.
Problem z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu niekorzystnie wpływa ma relacje partnerskie i kondycję związku, przyczyniając się nierzadko do jego rozpadu. W dużej mierze wynika to z faktu, że przeważająca ilość mężczyzn wstydzi się impotencji, unikając wizyty u lekarza.
Warto jednak pamiętać, że prawidłowo zdiagnozowana przyczyna zaburzeń erekcyjnych oraz właściwa terapia to gwarancja pełnej sprawności seksualnej oraz spełnienia i zadowolenia partnerów.
Warto pamiętać, że problemy erekcyjne – wbrew pozorom – dotyczą zarówno mężczyzn dojrzałych, jak i młodych, przed 40 rokiem życia.
W przypadku mężczyzn przed 40 rokiem życia problemy z potencją pojawiają się stosunkowo rzadko i najczęściej mają podłoże psychiczne. W przeciwieństwie do mężczyzn dojrzałych, w których przypadku główną przyczyną jest zbyt niski poziom testosteronu, młodzi mężczyźni powinni przede wszystkim zadbać o odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego oraz prawidłowy poziom hormonów.
Niekorzystnym czynnikiem w tym przypadku okazuje się długotrwały stres w pracy, zmęczenie lub wyczerpanie psychiczne, presja wywierana przez przełożonych, rywalizacja zawodowa, nadmiar lub brak pracy, konflikt z partnerką lub utrata bliskiej osoby. Problemy z potencją może powodować także depresja, nerwice, uzależnienie alkoholowe oraz stosowanie środków odurzających. Przyczyn może być znacznie więcej, praktycznie każdy człowiek reaguje inaczej, dlatego tej najskuteczniejszym rozwiązaniem jest w tym przypadku specjalistyczna pomoc seksuologiczna i psychologiczna.
Warto pamiętać, że szybkie wykrycie przyczyny zaburzeń erekcyjnych pozwala podjąć odpowiednie działania, umożliwiające całkowite usunięcie problemu oraz powrót do pełnej sprawności seksualnej.
Zupełnie inny przyczyny zaburzeń erekcyjnych występują w przypadku mężczyzn dojrzałych, czyli po 40 roku życia – w tym przypadku jest to przede wszystkim wynik naturalnego starzenia się organizmu oraz wynikającego z tego faktu obniżenia się poziomu testosteronu i dehydroepiandrosteronu. Warto jednak pamiętać, że niekorzystne zmiany pojawiają się szybciej w sytuacji, gdy mężczyzna unika aktywności fizycznej oraz preferuje wysokotłuszczową dietę, pozbawioną warzyw i owoców. Wpływ na sprawność seksualną mają także choroby ogólnoustrojowe, jak również wynikająca z tego faktu konieczność zażywania leków – szczególnie niekorzystne są leki przeciwpadaczkowe, antyarytmiczne, neuroleptyki, preparaty przeciwwymiotne oraz stosowane w przypadku nietrzymania moczu.
Jak wynika z przeprowadzonych badań, problemy z potencją dotyczą przede wszystkim mężczyzn zmagających się z cukrzycą, niedociśnieniem lub nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu nerwowego i płciowego, zaburzeniami o podłożu endokrynologicznym, a także niewydolnością nerek oraz zaburzeniami pracy układu moczowego.
Większość osób wychodzi z założenia, że jedynym sposobem by pokonać zaburzenia erekcyjne, są tabletki na potencję. Z całą pewnością jest to rozwiązanie skuteczne, zapewniające pożądane efekty w stosunkowo krótkim czasie, warto jednak pamiętać, że istnieją również inne alternatywy.
Pierwszym krokiem jest zmiana trybu życia oraz odpowiednia, zbilansowana dieta. Ponadto należy zrezygnować z papierosów, alkoholu oraz ewentualnych środków odurzających lub pobudzających.
Nie ma oczywiście przeciwwskazań do tego, by stosować dostępne bez recepty leki na potencję, warto jednak zadbać o to, aby stanowiły one wyłącznie dopełnienie alternatywnych działań.