AKTUALNOŚCI223. Cukrzyca a erekcja i przedwczesny wytrysk - czy to może mieć ze sobą związek?

Cukrzyca a erekcja i przedwczesny wytrysk - czy to może mieć ze sobą związek?

Cukrzyca to przypadłość, z którą zmaga się wielu mężczyzn. Od ciągłego monitorowania poziomu glukozy po ograniczenie diety – rozpoznanie cukrzycy często wiąże się z ogromnymi zmianami w stylu życia, jeśli chcesz zachować swoje zdrowie pod kontrolą. Jednak te nowe nawyki to nie jedyne rzeczy, o które powinieneś się martwić. Skutki cukrzycy nie ograniczają się tylko do poziomu insuliny - ma to również znaczący wpływ na Twoje życie seksualne.

Mężczyźni chorzy na cukrzycę typu 2 są bardzo narażeni na napady przedwczesnego wytrysku podczas aktywności seksualnej, na które nie pomogą same medykamenty na potencję. To prowadzi nas do pytania, w jaki sposób cukrzyca – stan objawiający się wysokim poziomem cukru we krwi – wpływa na wytrysk? Spójrzmy zatem na to zagadnienie nieco bliżej.

Czym jest przedwczesny wytrysk?

Ogólnie rzecz biorąc, przedwczesny wytrysk to zjawisko, w którym szczyt seksualny następuje, zanim którykolwiek z partnerów poczuje się na to gotowy. Tym samym może być źródłem stresu w aspekcie seksualnym w wielu związkach.

Przedwczesny wytrysk - kiedy możesz uznać, że masz do czynienia z tym zaburzeniem?

●    Wytrysk zawsze lub prawie zawsze występuje w czasie krótszym niż 1 minuta od momentu rozpoczęcia penetracji pochwy.
●    Niemożność opóźnienia wytrysku podczas większości okoliczności penetracji pochwy.
●    Poczucie wielkiego niepokoju, unikania i niepewności z powodu niemożności kontrolowania wytrysku.

Jeśli mowa o pojedynczych przypadkach przedwczesnego wytrysku podczas seksu, może to być tylko jednorazowe zdarzenie i nie jest to poważny powód do niepokoju. Jednakże powtarzające się wczesne orgazmy wskazują na to, że możesz mieć do czynienia z poważniejszym zaburzeniem. 

Częstość występowania zaburzeń tego rodzaju jest wysoka, co jednak nie oznacza, że wystarczy sięgnąć po środki na erekcję, aby coś zaradzić. Dla bezpieczeństwa skonsultuj się z lekarzem zajmującym się zdrowiem mężczyzn specjalizującym się w tym temacie, aby dowiedzieć się więcej na temat tej powszechnej dysfunkcji seksualnej.

Cukrzyca i jej objawy

Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych na świecie i można podzielić ją na dwa typy.

➔    Cukrzyca typu 1: wynika z niezdolności organizmu do wytwarzania insuliny. Jest to uwarunkowane genetycznie i ujawnia się już we wczesnym okresie życia.
➔    Cukrzyca typu 2: organizm staje się odporny na insulinę. Może pojawić się w późniejszym okresie życia i być spowodowane czynnikami związanymi ze stylem życia.

Wczesne objawy niskiego poziomu glukozy we krwi są trudne do wykrycia, szczególnie we wczesnych stadiach. 

Co można zaliczyć do charakterystycznych objawów cukrzycy?

●    częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy,
●    ciągłe pragnienie,
●    bardzo sucha skóra,
●    ciągły głód,
●    drętwienie.

Oprócz wyniszczających objawów cukrzyca jest także wstępem do różnych dysfunkcji seksualnych, a mianowicie zaburzeń erekcji i przedwczesnego wytrysku, w przypadku których środki na potencję mogą okazać się bardzo ważne, ale niewystarczające. Jeśli masz takie objawy lub jesteś do nich genetycznie predysponowany, rozważ wizytę w lokalnej przychodni dla mężczyzn w celu wykonania zbadania poziomu cukru we krwi.

Czy cukrzyca powoduje przedwczesny wytrysk?

Bycie cukrzykiem nie jest łatwe i chociaż sprawność seksualna może wydawać się najmniejszym zmartwieniem diabetyka, a środki na potencję bez recepty mało znaczącym produktem przy długiej liście leków - należy pamiętać, że rzeczywiście istnieje korelacja między cukrzycą a przedwczesnym wytryskiem. 

Warto w tym kontekście zauważyć, że diabetycy, zwłaszcza cierpiący na cukrzycę, mają słabą kontrolę metaboliczną z powodu obniżonego poziomu insuliny. To w konsekwencji skutkuje spadkiem energii i efektywności komórkowej w całym organizmie, w tym w penisie.

Związek między cukrzycą a przedwczesnym wytryskiem

Naukowcy aktywnie badają, w jaki sposób cukrzyca może być powiązana z przedwczesnym wytryskiem, przykładowo wskazując na powiązanie z nieprawidłowym działaniem autonomicznego układu nerwowego, z czym warto bliżej się zapoznać zanim sięgniesz po tabletki na erekcję czy inne sposoby walki z przedwczesnym wytryskiem.

Należy zrozumieć, że wytrysk jest kontrolowany przez układ nerwowy, a kiedy stymulacja przekracza próg, nerwy autonomiczne w organizmie wysyłają sygnały wywołujące wytrysk. Jednak u diabetyków nerwy otaczające prącie mogą działać nieprawidłowo z powodu uszkodzenia i oporu, co jest dobrze znanym powikłaniem zwanym cukrzycową neuropatią prącia, gdzie tabletki na potencję nie są właściwą, pierwszą pomocą.

Kiedy te nerwy i naczynia krwionośne ulegną uszkodzeniu, w naturalny sposób może dojść do przerwania przepływu krwi. Może to powodować szereg dysfunkcji seksualnych, w tym warto wskazać właśnie na przedwczesny wytrysk. Najlepiej w takiej sytuacji zanim sięgniesz po tabletki na potencję bez recepty - spróbuj skonsultować się ze swoim lekarzem w celu uzyskania odpowiedniego planu leczenia. Również niektóre terapie, leki przeciwdepresyjne, przeciwbólowe i kremy pomagają zmniejszyć ryzyko wczesnego wytrysku, wszystko to jednak wymaga konsultacji ze specjalistą.

Ostatnio przeglądane