Zaburzenia erekcji są często zbyt pochopnie traktowane jedynie jako seksualny zawód miłosny, gdy w rzeczywistości niemal w każdym przypadku nie są niezależnym problemem. Taka dolegliwość może wskazywać i zwykle wskazuje na poważne schorzenia podstawowe, a jedną z tych najczęściej wymienianych jest choroba sercowo-naczyniowa, na którą nie pomogą zwykłe tabletki na potencję bez recepty. Spójrzmy na ten problem nieco bliżej i zastanówmy się nad tą zależnością.
Określane jako jedna z najczęstszych dysfunkcji seksualnych, zaburzenia erekcji są zmorą wielu mężczyzn i ich związków. Częściej po tabletki na potencję sięgają starsi mężczyźni niż młodzi, ale to co bardziej istotne - już sama częstość występowania tych zaburzeń staje się poważnym problemem o wymiarze globalnym.
Powodem ogólnoświatowego rozpowszechnienia jest wysoki stopień podobieństwa z innymi schorzeniami. Cukrzyca, otyłość i bezdech senny to niektóre częste czynniki ryzyka tej choroby – i są to dość powszechne dolegliwości. Jednak zdecydowanie jedną z najgłębiej zakorzenionych przyczyn problemów z erekcją są choroby układu krążenia.
Jednak to zrozumiałe, że w tym miejscu możesz się zastanawiać, co dokładnie Twoja erekcja ma wspólnego ze zdrowiem serca? Aby znaleźć odpowiedź, przyjrzyjmy się uważnie wnętrzu naszego ciała i poznajmy zawiłości zaburzeń erekcji i chorób serca.
Zaburzenia erekcji to stan seksualny, w którym mężczyzna nie osiąga erekcji lub nie jest w stanie utrzymać erekcji wystarczająco długo, aby odbyć stosunek seksualny - stąd w pierwszym odruchu tabletki na erekcję są doraźnym wsparciem.
Jakie problemy napotykają mężczyźni cierpiący na to zaburzenie?
● Trudności z uzyskaniem erekcji.
● Trudności z utrzymaniem erekcji.
● Niski popęd seksualny.
Ważne! Posiadanie zaburzeń erekcji nie musi oznaczać, że środki na potencję bez recepty nie pomogą i że Twój problem ma charakter sercowo-naczyniowy. Najlepsze co możesz zrobić w takim wypadku to skonsultować się ze specjalistą, aby uzyskać analizę pierwotnej przyczyny zaburzeń erekcji.
Zanim zagłębisz się w związek między problemami z erekcją a sercem, ważne jest, aby wiedzieć, jak to się w ogóle odbywa. Osiągnięcie erekcji wymaga złożonego współdziałania procesów fizjologicznych, psychologicznych i neurologicznych.
Proces zaczyna się od otrzymania przez mózg pobudzającego bodźca, a ten zwiększony stan pobudzenia powoduje uwalnianie przekaźników chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami. Te neuroprzekaźniki docierają do nerwów i naczyń krwionośnych połączonych z Twoim penisem. Następnie do serca jest wysyłana wiadomość, aby pompowało więcej krwi. Informowane są również naczynia krwionośne, aby się rozszerzyły, co pozwala zrobić miejsce dla zwiększonego przepływu krwi.
Godnym uwagi w tym kontekście obszarem penisa, który aktywuje się podczas pobudzenia, powodując w ten sposób erekcję, jest ciało jamiste. Jest to komora z gąbczastej tkanki, która rośnie i opróżnia się w zależności od objętości krwi wpływającej do tego obszaru.
Lepszy dopływ krwi do prącia powoduje, że staje się on sztywny i wyprostowany, umożliwiając odbycie stosunku płciowego. Kiedy mężczyzna osiągnie orgazm lub ustanie źródło podniecenia, krew wypłynie, a penis stanie się wiotki.
Jeśli którakolwiek z tych funkcji nie spełni swoich obowiązków, zawali się cała konstrukcja i czasem do jej odbudowania wystarczą środki na potencję, ale nie zawsze. Jak opisano powyżej, serce i naczynia krwionośne są ze sobą ściśle powiązane, aby utrzymać erekcję. To sprawia, że diagnoza choroby układu krążenia jest czymś, co może niekorzystnie wpłynąć na Twoje życie seksualne.
Zarówno zaburzenia erekcji, jak i choroby układu krążenia są częste u mężczyzn w starszym wieku. Jednak mniej oczywiste dla wielu osób jest to, że zaburzenia erekcji mogą sugerować chorobę sercowo-naczyniową. Głównym celem serca jest pompowanie krwi do narządów, w tym do penisa.
Jeśli serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi (na przykład w przypadku choroby niedokrwiennej serca, która staje się częstsza w miarę starzenia się), bezpośrednio utrudnia to organizmowi uzyskanie erekcji i w takich sytuacjach zwykle środki na erekcję nie wystarczą. Trzeba spojrzeć na potencję w szerszym kontekście i dojść do źródła przyczyn dolegliwości.
Jednym z potencjalnie ryzykownych schorzeń jest miażdżyca. Miażdżyca oznacza niezdolność naczyń krwionośnych do prawidłowego rozszerzania się z powodu gromadzenia się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych.
Wysokie ciśnienie krwi to kolejny niezależny czynnik ryzyka występujący zarówno w przypadku chorób układu krążenia, jak i problemów z erekcją. Wysokie ciśnienie krwi powoduje uszkodzenie wyściółki naczyń krwionośnych, co prowadzi do niewydolności przepływu krwi. Kiedy naczynia krwionośne prowadzące do prącia ulegną uszkodzeniu, przerzedzeniu lub stwardnieniu w wyniku zatkania, może to zmniejszyć przepływ krwi do prącia, co może skutkować brakiem erekcji.