AKTUALNOŚCI221. Związek między kofeiną a zaburzeniami erekcji - czy istnieje i co z tego wynika?

Związek między kofeiną a zaburzeniami erekcji - czy istnieje i co z tego wynika?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy kofeina może pomóc Ci w sypialni, a w szczególności, czy kofeina może pomóc w zaburzeniach erekcji? Oczywiście byłoby wspaniale, gdyby filiżanka kawy była skutecznym lekarstwem na zaburzenia erekcji, nie jest to jednak takie proste. Kofeina ma pewne korzyści zdrowotne - może poprawić nastrój i poziom energii, co zawsze dobrze wpływa na potencję. Jednak nie działa niczym magiczne tabletki na erekcję. Pozwólmy sobie jednak na tę zależność spojrzeć nieco bliżej, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Podstawy zaburzeń erekcji

Każdy mężczyzna miewa sporadyczne problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji nie jest to nic nadzwyczajnego, ale kiedy zdarza się to regularnie, można już podejrzewać obecność zaburzeń erekcji, co jest częstym problemem mężczyzn. Chociaż staje się to bardziej powszechne wraz z wiekiem mężczyzn, nie jest to normalna część procesu starzenia.

Typowe leczenie zaburzeń erekcji - co można wliczyć do tego obszaru?

●    zmiany w stylu życia np. odchudzanie, ćwiczenia, zdrowsze odżywianie,
●    Leki doustne - środki na potencję bez recepty i na receptę,
●    implanty prącia,
●    terapia testosteronem,
●    urządzenia próżniowe.

Należy przypomnieć, że zawsze zaburzenia erekcji mogą mieć kilka przyczyn i trzeba się je rozeznać w tymże, zanim sięgnie się po konkretne sposoby leczenia jako środki na erekcję. Mogą mieć korzenie psychologiczne, takie jak stres lub problemy w związku. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem zwykle jest terapia lub poradnictwo dla par.

Częściej jednak zaburzenia erekcji zdają się mieć przyczynę fizyczną. Nierzadko taka dysfunkcja idzie w parze z chorobami serca, cukrzycą i nadciśnieniem. Jeśli przepływ krwi do penisa zostanie ograniczony, mężczyzna może mieć problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji.

Jak działa kofeina?

Kofeina to substancja występująca naturalnie w herbacie i kawie. Znajduje się również w napojach energetycznych i wielu napojach gazowanych. Kofeina stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, wywołując przypływ energii i czujności. Większość z nas codziennie spożywa jakąś formę kofeiny, a większość z tegoż pochodzi z kawy.

Czy kawa przynosi korzyści mężczyznom z zaburzeniami erekcji? 

Kofeina podobnie jak niektóre środki na potencję otwiera naczynia krwionośne w organizmie, co może poprawić przepływ krwi. Kofeina może również pomóc rozluźnić tkankę mięśni gładkich penisa. Teoretycznie może to ułatwić uzyskanie i utrzymanie erekcji. Generalnie jednak nie można jak dotąd mówić o bezpośrednim leczeniu zaburzeń erekcji z wykorzystaniem kofeiny. Oczywiście kawa ma wiele zalet, ale leczenie zaburzeń erekcji nie jest jedną z nich, dlatego chcąc się uporać z tym problemem lepiej sięgnąć po dedykowane tabletki na potencję lub inne środki leczenia zalecone przez lekarza.

Czy kawa jest dla Ciebie dobra?

Mimo tego, że kawa może nie wpływać bezpośrednio na zaburzenia erekcji, picie jej może nadal być dla Ciebie korzystne, a jak wiadomo - ogólny stan zdrowia jest ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie seksualne i reprodukcyjne.

W końcu kawa zawiera witaminy i minerały (m.in. ryboflawinę, magnez), które wspomagają funkcjonowanie organizmu. Zawiera również przeciwutleniacze, które pomagają chronić przed chorobami, takimi jak rak.

Trzeba też pamiętać, że skoro kawa zawiera kofeinę, która jest środkiem pobudzającym. to wywołuje szereg efektów farmakologicznych. Efekty rozluźniają tętnice spiralne prącia, a także mięśnie gładkie wyściełające przestrzenie jamiste. 

Ciemna strona kawy - czy istnieje?

Skutki uboczne picia zbyt dużej ilości kawy u mężczyzn nie są fikcją. Pytanie jednak o to, kiedy mowa o tej zbyt dużej ilości, bo choć kilka filiżanek kawy dziennie może przynieść korzystne rezultaty to trzeba pamiętać, że niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na kofeinę niż inni.

Czego możesz się spodziewać, jeśli pijesz za dużo kawy?

●    stany lękowe,
●    bóle głowy,
●    palpitacje serca,
●    wahania emocjonalne, 
●    szybkie lub przyspieszone bicie serca,
●    zaburzenia snu,
●    przejściowe wysokie ciśnienie krwi.

Jeśli uważasz, że Twój nawyk picia kawy może powodować takie, czy inne problemy zdrowotne, koniecznie przedyskutuj spożycie kofeiny z lekarzem.

Napoje energetyczne z kofeiną a potencja

Być może teraz zastanawiasz się, czy napoje energetyczne powodują zaburzenia erekcji? W ostatnich latach napoje energetyczne stały się popularne, zwłaszcza wśród młodych mężczyzn. Niektóre zawierają duże ilości kofeiny i innych legalnych używek. Podobnie, jak i inne produkty tego rodzaju należy je spożywać z rozwagą.

Do czego może prowadzić długotrwałe spożywanie napojów energetyzujących, zwłaszcza w dużych ilościach?

●    arytmia serca,
●    ból w klatce piersiowej,
●    zawał serca,
●    wysokie ciśnienie krwi.

Ryzyko problemów z sercem jest większe, gdy łączysz napoje energetyczne z alkoholem. Mimo, że nie ma dowodów na to, że napoje energetyczne powodują zaburzenia erekcji. Pamiętaj też, że bez względu na to, czy chodzi o kawę, napoje energetyczne, czy też tabletki na potencję bez recepty - Twój lekarz zawsze jest najlepszą osobą, którą możesz zapytać o wpływ tego wszystkiego na Twoje zdrowie.

Ostatnio przeglądane