AKTUALNOŚCI219. Zaburzenia erekcji - co możesz zrobić, aby nie mieć takiego problemu?

Zaburzenia erekcji - co możesz zrobić, aby nie mieć takiego problemu?

Czy wiesz, że zaburzenia erekcji to najczęstszy problem seksualny, z jakim mężczyźni zgłaszają się do lekarza? Zaburzenia erekcji definiuje się jako problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji, która jest wystarczająco mocna do uprawiania seksu.

Chociaż nierzadko zdarza się, że mężczyzna ma od czasu do czasu problemy z erekcją, zaburzenia erekcji, które postępują lub występują rutynowo podczas seksu, nie są normalne i należy je leczyć.

Kiedy może dojść do zaburzenia erekcji?

●    Najczęściej, gdy przepływ krwi w prąciu jest ograniczony lub nerwy są uszkodzone.
●    Ze stresu lub z powodów emocjonalnych.
●    Jako wczesne ostrzeżenie o poważniejszej chorobie, takiej jak: miażdżyca tętnic (stwardnienie lub zablokowanie tętnic), choroba serca, wysokie ciśnienie krwi lub wysoki poziom cukru we krwi z powodu cukrzycy.

Znalezienie przyczyny (przyczyn) zaburzeń pomoże rozwiązać problem poprzez odpowiednio dopasowane środki na erekcję i poprawi ogólne samopoczucie. Z reguły to, co jest dobre dla zdrowia serca, jest też dobre dla zdrowia seksualnego.

Zrozum, jak działa erekcja - by móc zadbać o jej formę!

Zanim sięgniesz po środki na potencję, czy też inne sposoby radzenia sobie z ewentualnymi problemami z erekcją - ważne jest byś zrozumiał, co stoi za tym unikatowym mechanizmem. 

Podczas podniecenia seksualnego nerwy uwalniają substancje chemiczne, które zwiększają przepływ krwi do penisa. Krew przepływa do dwóch komór erekcji w prąciu, zbudowanych z gąbczastej tkanki mięśniowej (ciała jamistego). Komory ciał jamistych nie są puste.
 
Podczas erekcji gąbczaste tkanki rozluźniają się i zatrzymują krew. Ciśnienie krwi w komorach usztywnia penisa, powodując erekcję. Kiedy mężczyzna ma orgazm, drugi zestaw sygnałów nerwowych dociera do penisa i powoduje kurczenie się mięśni prącia, krew jest uwalniana z powrotem do krążenia mężczyzny, a erekcja opada. 

Kiedy nie jesteś podniecony seksualnie, penis jest miękki i wiotki. Dodatkowo, mężczyźni mogą zauważyć, że rozmiar penisa zmienia się wraz z ciepłem, zimnem lub w różnych stanach emocjonalnych. Ważne do zrozumienia jest to, że jest to całkowicie normalne i odzwierciedla równowagę krwi wpływającej i wypływającej z prącia.

Skąd możesz wiedzieć, że dotykają Cię zaburzenia erekcji wymagające interwencji?

Kolejnym krokiem po zrozumieniu samego mechanizmu erekcji są objawy. W przypadku zaburzeń erekcji trudno jest uzyskać lub utrzymać erekcję wystarczającą do uprawiania seksu. Kiedy zaburzenia erekcji stają się rutynowym i uciążliwym problemem, Twój lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub urolog może Ci pomóc np. zalecając odpowiednio dobrane środki na potencję bez recepty lub na receptę.

Ważne! Zaburzenia erekcji mogą być głównym sygnałem ostrzegawczym choroby sercowo-naczyniowej, wskazującym na tworzenie się blokad w układzie naczyniowym mężczyzny. Mężczyźni z zaburzeniami erekcji mogą mieć różne podwyższone ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub problemów z krążeniem w nogach. 

Jakie jeszcze problemy można wiązać z zaburzeniami erekcji?

●    niska samoocena,
●    depresja,
●    cierpienie ,
●    problemy w związku.

Jeśli zaburzenia erekcji wpływają na samopoczucie mężczyzny lub jego relacje, należy je leczyć, wykorzystując do tego na przykład tabletki na erekcję. Leczenie ma kilka różnych celów - w tym poprawę erekcji, poprawę zdrowia układu krążenia i poprawę jakości życia mężczyzny ogółem.

Po postawieniu właściwej diagnozy zwykle leczenie zaburzeń erekcji rozpoczyna się od samego dbania o zdrowie serca i naczyń. Twój lekarz może wskazać „czynniki ryzyka”, które można zmienić lub poprawić, aby już na tym polu zaczęło się dobrze dziać. 

Z jakimi zaleceniami od lekarza możesz się spotkać, aby zaburzenia erekcji odeszły do przeszłości?

●    zmiana niektórych nawyków żywieniowych, 
●    rzucenie palenia,
●    zwiększenie ilości ćwiczeń,
●    zaprzestanie używania narkotyków lub alkoholu. 

Jeśli okaże się, że zaburzenia występują w związku z podjęciem leczenia innej dolegliwości, możesz otrzymać alternatywę dla przyjmowanych leków. Pamiętaj jednak, że nigdy nie należy przerywać stosowania leków czy też zamieniać je na inne według własnego uznania, bez uprzedniej rozmowy z lekarzem. Ważne jest również upewnienie się, że nowe tabletki na potencję nie kolidują z pozostałymi formami leczenia.

Pracownik służby zdrowia może również na potencję zasugerować leczenie problemów emocjonalnych. W końcu zaburzenia mogą wynikać z konfliktów w związkach, stresorów życiowych, depresji lub niepokoju z powodu wcześniejszych niepowodzeń seksualnych, czy też samych problemów z zaburzeniami erekcji. 

Co z tabletkami na potencję bez recepty?

Coraz częściej mężczyźni sięgają również po tabletki na potencję bez receptę i suplementy. Są popularne i często tańsze niż leki na receptę. Pamiętaj jednak, że zanim zdecydujesz się na sięgnięcie po te czy inne metody walki z zaburzeniami erekcji zawsze dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, aby zmniejszyć, a najlepiej wykluczyć ryzyko jakichkolwiek powikłań, czy też skutków ubocznych. Ma to kluczowe znaczenie i zdecydowanie nie można tego ignorować.

Ostatnio przeglądane