AKTUALNOŚCI167. Zaburzenia erekcji – co je powoduje i jak można je leczyć?

Zaburzenia erekcji – co je powoduje i jak można je leczyć?

Problemem dotykającym mężczyzn bez względu na wiek są zaburzenia erekcji. Myli się ten, kto sądzi, że to dolegliwość wyłącznie starszych panów. Okazuje się, że już nawet dwudziestolatkowie mogą zmagać się z zaburzeniami erekcji, a różne środki i sposoby na potencję są przez nich stosowane bardzo często. Aby z zaburzeniami erekcji rozprawić się naprawdę skutecznie, trzeba wiedzieć, co doprowadziło do ich pojawienia się. Warto też pamiętać, że leczenie zaburzeń wzwodu jest bardzo różne, co pozwala na dopasowanie metody do danego mężczyzny. Tylko wówczas można bowiem liczyć na osiągnięcie sukcesu.

Zaburzenia erekcji – co to?

Zaburzenia erekcji zalicza się do zaburzenia funkcji seksualnych, które obejmują także zaburzenia wytrysku oraz libido. Aby współżycie było możliwe, u mężczyzny musi wystąpić wzwód. Tylko wystarczająco twardy penis może zostać wprowadzony do pochwy kobiety. Mianem zaburzeń erekcji określa się brak zdolności zarówno do uzyskania, jak i utrzymania wzwodu. Zaburzenie to może mieć zarówno charakter stały, jak i nawracający. Aby możliwe było postawienie takiej diagnozy, problem musi występować przez przynajmniej trzy miesiące. W wielu wypadkach z zaburzeniami erekcji można sobie naprawdę szybko poradzić, a środki na erekcję, które dostępne są bez recepty okazują się być w zupełności wystarczające.

Jak powstaje erekcja?

Aby pojawiła się erekcja, a jej utrzymanie było możliwe, do ciał jamistych znajdujących się w penisie musi napłynąć krew. Należy pamiętać, że proces ten wymaga odpowiedniej stymulacji. Może ona mieć charakter psychogenny (mówimy wówczas o fantazjach seksualnych), odpowiednia jest także stymulacja wrażliwych okolic ciała (nie są to tylko narządy płciowe). Na skutek stymulacji dochodzi do uaktywnienia układu przywspółczulnego znajdującego się w układzie nerwowym. To z kolei wiąże się z uwalnianiem tlenku azotu – substancji, która przenika do komórek mięśniowych naczyń odpowiedzialnych za doprowadzenie krwi do budujących penisa ciał jamistych. Jednocześnie odpływ krwi zostaje zahamowany, co sprawia, że penis powiększa się, a erekcja nie zanika.

Skąd biorą się zaburzenia erekcji?

Niezależnie od tego, jakie środki na potencję chce stosować mężczyzna, warto wiedzieć, co może doprowadzić do pojawienia się zaburzeń erekcji. Bardzo często za zaburzenia erekcji stoją choroby uszkadzające naczynia krwionośne. Zalicza się do nich miażdżycę oraz cukrzycę. Warto przy tym pamiętać, że naczynia doprowadzające krew do penisa są szczególnie wrażliwe i często to problemy z erekcją są pierwszym sygnałem toczącej się w organizmie choroby. Dysfunkcje układy nerwowego, zaburzenia hormonalne, zażywanie określonych leków – wszystko to może doprowadzić do problemów z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu. Warto pamiętać, że penis nie działa tak, jak powinien u panów sięgających po używki. Zarówno papierosy, alkohol, jak i narkotyki odbijają się na sprawności seksualnej.

Czy z zaburzeniami erekcji zawsze trzeba udać się do lekarza?

Jeśli problem nie jest nasilony, nie utrzymuje się zbyt długo, można spróbować uporać się z nim samodzielnie. Środki na potencję bez recepty to preparaty bezpieczne, które mogą być stosowane przez mężczyzn uskarżających się na zaburzenia erekcji. Wiele z nich zawiera w swoim składzie sildenafil, który kojarzony jest ze słynną niebieską tabletką. Bardzo długo substancja ta zawarta była wyłącznie w tych preparatach, które wydawane były na receptę. Dzisiaj mężczyźni chcący poradzić sobie z zaburzeniami erekcji bez pomocy specjalisty mają do niej bardzo prosty dostęp.

Jak diagnozuje się zaburzenia erekcji?

Jeśli tabletki na potencję bez recepty nie przyniosły oczekiwanego efektu, warto udać się do specjalisty w celu dokładnej diagnostyki. Podstawą jest oczywiście pogłębiony wywiad, który pozwala poznać dotychczasową aktywność seksualną, a także przyjrzeć się temu, jak wygląda problem. Lekarz rodzinny może zlecić badania dodatkowe, takie jak oznaczenie poziomu cholesterolu we krwi czy glukozy. Jeśli uzna za konieczne, może skierować do lekarza seksuologa, który może przeprowadzić także badanie fizykalne. Warto pamiętać, że wielu mężczyznom tabletki na erekcję pomagają, a stosowanie innych metod leczenia jest absolutnie zbędne.

Jakie substancje mogą zawierać tabletki na potencję?

Wspomniany sildenafil nie jest jedyną substancją, jaką zawierają środki na potencję. Do wykorzystywanych przez producentów substancji, które dają naprawdę dobry efekt zalicza się również vardenafil, avanafil oraz tadalafil. Jeśli chodzi o skuteczność, to w przypadku każdej tej substancji jest ona zbliżona. Decydując się na stosowanie leków na potencję, warto pamiętać, aby zawsze stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Można znaleźć je na opakowaniu bądź dołączonej do niego ulotce. Przekraczanie zalecanej dawki może doprowadzić do wystąpienia przykrych dla mężczyzny efektów ubocznych. Warto przy tym pamiętać, że zwiększanie dawki nie sprawi, że erekcja będzie silniejsza bądź utrzyma się dłużej. W przypadku niektórych panów tabletki na erekcję warto połączyć z psychoterapią.

Ostatnio przeglądane