AKTUALNOŚCI16. Suplementy a leki.

Suplementy a leki.

Suplement diety na odchudzanie czy na zaburzenie erekcji reklamowane jako „fantastyczny środek”, który ma według zapewnień producenta rozwiązać wszelkie nasze problemy związane z daną dolegliwością. Tylko ile prawdy jest w tych sloganach reklamowych? Czy suplementy są rzeczywiście tak skuteczne, jak leki?

Mit pierwszy. Suplement nie zastąpi leku

Choć co trzeba przyznać, większość producentów zachowuje się uczciwie wobec konsumentów, to bywają też tacy, którzy reklamują suplementy jako lek. Tymczasem ten, lekiem nie jest. Produktem leczniczym nazywamy bowiem tylko taki produkt, który został zatwierdzony przez urząd rejestracji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych. Jego działanie zostało potwierdzone rozlicznymi badaniami klinicznymi oraz testami. Każdy taki produkt musi mieć pełną dokumentację badania wraz z opisami skutków, efektów i ewentualnych skutków ubocznych. Dodatkowo leki są nieustannie monitorowane przez urzędników, a ich skład podlega kontroli. W przypadku suplementów przy ich wprowadzeniu na rynek nie ma praktycznie żadnych wymogów. Wystarczy jedynie zgłosić ten fakt do głównego inspektoratu sanitarnego i dostarczyć wzór opakowania. Prawo polskie traktuje bowiem suplementy jako po prostu środki spożywcze.

Mit drugi. Suplement nie leczy

Jako że suplement nie jest lekiem, to nie możemy się po nim spodziewać, że nas wyleczy. Suplement wspomaga leczenie i dostarcza do organizmu składniki, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Przykładowo suplement może nam pomóc w zakresie odchudzania w ten sposób, że otrzymamy zestaw składników, które wspomagają przemianę materii, czy zapobiegają magazynowaniu węglowodanów i tłuszczy w organizmie. Może za pośrednictwem naturalnych składników pobudzających dać nam więcej energii, którą wykorzystamy do ćwiczeń fizycznych lub spowodować, że będziemy mieli mniejszy apetyty. Jednak nie spowoduje naszego chudnięcia, a jeśli otyłość spowodowana jest czynnikami chorobowymi, to jego zażywanie nie będzie miało żadnego wpływu na nasz organizm. Oznacza, to, że suplement może nas wspomagać w walce z daną przypadłością, ale nie spowoduje wyleczenia.

Mit trzeci. Suplementy są groźne

Mimo że suplementy nie mają takich mocy, jak chcieliby to widzieć niektórzy konsumenci, to wbrew niektórym pogłoskom nie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Produkty te zawierają bowiem wyłącznie substancje naturalne. Nie znajdziemy tam w przytłaczającej większości przypadków, żadnej chemii. Najczęściej są to zestawy witamin, wyciągi z roślin czy ekstrakty z owoców. Znajdziemy tam ewentualnie cynk, żelazo, mangan czy kofeinę. Żaden z tych składników nie jest szkodliwy dla naszego organizmu i nie powoduje niepożądanych skutków ubocznych. Ewentualne problemy z przyjmowaniem suplementów mogą pojawić się, kiedy zażywamy dany produkt w połączeniu z innymi lekami lub suplementami, lub też, gdy po prostu przedawkujemy preparat. W żadnym wypadku nie będą to jednak konsekwencje bezpośrednio zagrażające naszemu zdrowiu lub życiu.

Ostatnio przeglądane