Erekcja to nic innego, jak wzwód penisa u mężczyzn, który pojawia się w momencie podniecenia. Umożliwia odbywanie stosunku seksualnego. Bez erekcji wprowadzenie członka do pochwy kobiety jest niemożliwe. Niestety, obecnie coraz więcej mężczyzn – i nie tylko tych po sześćdziesiątym roku życia – uskarża się na zaburzenia erekcji. Co jest przyczyną tego problemu? Jakie objawy świadczą o tym, że wystąpiły zaburzenia erekcji? Jak sobie z tym poradzić? Czy są jakieś sposoby na potencję, aby usunąć lub zmniejszyć problem?
Erekcja to – jak już wspomnieliśmy we wstępie – wzwód penisa. Oznacza ona, że członek mężczyzny jest gotowy do tego, aby odbyć stosunek. Kiedy dochodzi do erekcji, penis nie tylko się wydłuża i poszerza, ale również staje się sztywny i twardy. Do osiągnięcia erekcji z biologicznego punktu widzenia potrzebny jest sprawny układ naczyniowy oraz nerwowy.
Zaburzenia erekcji to brak zdolności do osiągnięcia wzwodu bądź jego utrzymania. W efekcie mężczyzna nie jest zdolny do odbycia stosunku seksualnego z kobietą. Obecnie seksuolodzy podają, że problem ten występuje u blisko dwóch milionów polskich mężczyzn. Część z nich szuka pomocy, próbuje pokonać problem, sięgając po środki na erekcję bądź odwiedzając specjalistów. Inni zamykają się w sobie, unikają kobiet, rezygnują z życia erotycznego, skazując się na narastające również problemy psychiczne.
Lekarze mówią o trzech głównych postaciach zaburzeń erekcji. Najbardziej poważna polega na tym, że mężczyzna nie ma w ogóle możliwości odbycia stosunku seksualnego - erekcja nie pojawia się. Zaburzenia erekcji mogą polegać także na braku zdolności do uzyskania na tyle silnego wzwodu, że penetracja jest możliwa - penis jest wówczas zbyt miękki, wzwód nie jest pełny. Może również być tak, że wzwód pojawia się, ale nie trwa on odpowiednio długo. W efekcie nie jest możliwe odbycie pełnego stosunku.
Mówiąc o zaburzeniach erekcji, trzeba pamiętać, że ich podłoże może być bardzo różne. W przypadku starszych mężczyzn za brakiem wzwodu często kryją się zakłócenia w pracy układu sercowo – naczyniowego. Warto wiedzieć, że często to właśnie problemy z erekcją są pierwszym sygnałem, że układ krwionośny zaczyna szwankować. W takim przypadku niezbędne będzie wprowadzenie odpowiedniego leczenia przez lekarza specjalistę, na przykład kardiologa. Warto jednak pamiętać, że środki na potencję bez recepty mogą okazać się pomocne. Bardzo często bowiem tabletki na potencję bez recepty zawierają składniki, które usprawniają przepływ krwi przez naczynia krwionośne.
Za zaburzeniami erekcji mogą kryć się także takie choroby, jak:
● cukrzyca;
● stwardnienie rozsiane;
● schorzenia wątroby i nerek;
● choroby tarczycy.
Nie można zapominać, że niektóre leki również przekładają się na mniejszą sprawność seksualną mężczyzny. Zalicza się do nich przede wszystkim leki psychotropowe, a także hormonalne.
Zaburzenia erekcji bardzo często wynikają z nieprawidłowego trybu życia prowadzonego przez mężczyznę. Jeśli pan nie uprawia sportu, pali papierosy, chętnie sięga po alkohol, a dodatkowo zmaga się z nadwagą bądź wręcz otyłością, musi liczyć się z tym, że zaburzenia erekcji prędzej czy później go dotkną. Oczywiście środki na potencję mogą nieco pomóc, ale nie rozwiążą problemu. Tym, co powoduje zaburzenia erekcji jest także stres i przemęczenie. Panowie, którzy dużo pracują, są niewyspani, kiepsko się odżywiają, żyją w ciągłym stresie, często padają ofiarą zaburzeń erekcji.
Penis jest tą częścią ciała mężczyzny, która bardzo łatwo reaguje na relacje w związku. Jeśli więc pojawiają się konflikty, partnerzy nieustannie się kłócą, we wzajemne relacje wkrada się stres, brak poczucia bezpieczeństwa, należy liczyć się z tym, że pojawią się zaburzenia erekcji. Aby je pokonać, należy w takim przypadku uporać się z kryzysem w relacji.
Przede wszystkim nie należy ich lekceważyć i udawać, że nic się nie stało. Początkowo warto sięgnąć jedynie po te tabletki na erekcję, które dostępne są bez recepty. W większości przypadków poprawiają one sytuację, umożliwiając odbycie stosunku. Zawsze należy jednak znaleźć źródło problemów. Na potencję wpływ ma – jak przedstawiliśmy w naszym artykule – wiele czynników. Konieczne może okazać się konkretne leczenie farmakologiczne, odpoczynek, zmiana trybu życia bądź terapia partnerska z psychoterapeutą bądź seksuologiem. Najgorszym, co mężczyzna w przypadku zaburzeń erekcji może zrobić, jest rezygnacja ze współżycia i poszukiwania rozwiązania problemu. Zaburzenia erekcji same nie ustąpią, a seks jest przecież jedną z najważniejszych sfer życia.
Seks pełni ogromną rolę w naszym życiu. Odpręża, relaksuje, poprawia nastrój, niweluje napięcie, zbliża partnerów do siebie. Kiedy zaczyna go brakować, stajemy się sfrustrowani, gorzej się czujemy. Panowie, u których pojawiły się zaburzenia erekcji powinni zacząć działać. Tabletki na potencję to pierwsze, po co można sięgnąć, aby znowu poczuć się pełnowartościowym mężczyzną.