AKTUALNOŚCI147. Modafinil- opis substancji

Czym jest Modafinil?

Modafinil i jego enancjomer R armodafinil są stymulantami ośrodkowego układu nerwowego stosowanymi w celu poprawy czuwania u pacjentów z nadmierną sennością. Zarówno modafinil, jak i armodafinil są związane z niskim tempem wzrostu aktywności aminotransferazy w surowicy podczas leczenia, ale nie były one związane z przypadkami ostrego klinicznie uszkodzenia wątroby. Modafinil jest strukturalnie niezwiązany z amfetaminami i nie wydaje się, aby wpływał na uwalnianie noradrenaliny lub dopaminy w OUN. Modafinil jest racemiczną mieszaniną enancjomerów S i R, podczas gdy armodafinil jest tylko enancjomerem R. Oba enancjomery mają działanie aktywujące OUN, ale różnią się farmakokinetyką i okresem półtrwania. Modafinil i armodafinil zwiększają czuwanie i oba okazały się pomocne w stanach nadmiernej senności (narkolepsja, obturacyjny bezdech senny i zaburzenia snu związane z pracą zmianową), i zostały przebadane w celu leczenia zmęczenia związanego z chorobami przewlekłymi, takimi jak rak, choroba Parkinsona, HIV / AID i stwardnienie rozsiane. Modafinil został zatwierdzony do stosowania w Stanach Zjednoczonych w 1998 roku, a armodafinil w 2007 r. Modafinil jest dostępny w tabletkach 100 i 200 mg w postaci generycznej. Zwykle u dorosłych dawka wynosi 200 mg raz na dobę rano lub godzinę przed zmianą pracy.

Jak dokładnie działa Modafinil?

Modafinil , nowy środek pobudzający, który różni się od amfetaminy, został zatwierdzony do leczenia narkolepsji. W przeciwieństwie do aktywacji szerokiego obszaru mózgu obserwowanej w przypadku amfetaminy, modafinil wydaje się aktywować określone regiony podwzgórza. 162, 163. Chociaż wstępne próby u dorosłych były negatywne, w trzech ostatnich badaniach pediatrycznych modafinil wykazał skuteczność w leczeniu ADHD. 164–166 FDA. Rozsądne może być rozważenie połączenia modafinilu ze stymulantami 167, 168. Modafinil ma również konsekwentny wpływ na centralne układy neuroprzekaźników glutaminianowych i GABA. Zwiększa zewnątrzkomórkowy glutaminian we wzgórzu, a przy wyższych dawkach w hipokampie ( Ferraro i in., 1997a ) i prążkowiu ( Ferraro i in., 1998 ). Zwiększa także poziom glutaminianu w przyśrodkowym obszarze przedczołowym i tylnym podwzgórzu, co jest osłabiane przez bicukulinę będącą antagonistą GABA A w sposób zależny od dawki ( Ferraro i in., 1999 ). Te regionalne efekty glutaminianu występują przy rosnących dawkach w następującej kolejności: wzgórze = podwzgórze

Na co wpływa Modafinil?

Modafinil jest inteligentnym lekiem, znanym również jako nootropowy. Poprawia funkcje poznawcze na różne sposoby. Istnieje wiele inteligentnych leków, ale modafinil wyróżnia się z kilku powodów:

Modafinil działa jak środek pobudzający, ale tak naprawdę jest eugeroiczny - środek pobudzający czuwanie. Nie sprawia, że jesteś roztrzęsiony, jak większość klasycznych używek. Modafinil również nie powoduje wycofania, podobnie jak wiele inteligentnych narkotyków.

Modafinil nie uzależnia. W rzeczywistości modafinil może pomóc ludziom w uzależnieniu.

Ma niewiele efektów ubocznych. Modafinil jest bardzo bezpieczny.

W przeciwieństwie do niektórych inteligentnych leków, istnieje wiele dowodów na poparcie działania Modafinilu.

Wykazano, że zwiększa odporność na zmęczenie i poprawia nastrój.

U zdrowych osób dorosłych modafinil poprawia „poziom zmęczenia, motywację, czas reakcji i czujność”

Badanie opublikowane przez University of Cambridge wykazało, że Modafinil skutecznie zmniejsza „reakcję impulsową”.

Modafinil poprawia nawet funkcję mózgu u pozbawionych snu lekarzy.

Czy lek ten jest bezpieczny?

Modafinil nie uzależnia. Istnieje jednak ryzyko nadużycia - niektóre osoby używają go, aby pozostać zbyt długo na nogach, co prawdopodobnie powoduje wywołanie efektów ubocznych.

Istnieje niezwykle rzadki stan (około 5 przypadków na milion osób ) zwany SJS lub zespołem Stevensa-Johnsona, w którym u osób z podatnością genetyczną może rozwinąć się niebezpieczna, zagrażająca życiu wysypka. SJS jest najczęściej wywoływany przez antybiotyki, a następnie leki przeciwbólowe, leki na kaszel i przeziębienie, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki psychoepileptyczne i leki przeciwdrgawkowe. Kokaina, fenytoina i modafinil mogą go wywoływać. Chociaż ryzyko jest niskie, możesz chcieć wykonać test genetyczny przed użyciem któregokolwiek z tych leków, w tym modafinilu.

Jak stosować Modafinil?

Dla większości zdrowych osób wystarcza 30-50 mg modafinilu. Efekt trwa 6-8 godzin; weź tabletkę rano, z jedzeniem lub bez.

Czy powinienem o czymś wiedzieć przed przyjęciem leku?

Lekarz powinien sprawdzać postępy podczas regularnych wizyt, aby upewnić się, że ten lek działa prawidłowo. Podczas przyjmowania tego leku może być konieczne częstsze sprawdzanie ciśnienia krwi. Ważne jest, aby poinformować lekarza o zajściu w ciążę. Podczas stosowania tego leku w niewielu przypadkach mogą wystąpić poważne reakcje skórne. Należy przerwać stosowanie tego leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta występują pęcherze, łuszczenie lub rozluźnienie skóry; czerwone zmiany skórne; ciężki trądzik lub wysypka skórna; rany lub wrzody na skórze; lub gorączka, lub dreszcze podczas stosowania tego leku. Ten lek może powodować ciężką reakcję alergiczną zwaną anafilaksją. Anafilaksja może zagrażać życiu i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Przerwij przyjmowanie tego leku i natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz wysypkę skórną; swędzenie; pokrzywka; chrypka; problemy z oddychaniem; kłopoty z przełykaniem; lub obrzęk dłoni, twarzy lub ust podczas stosowania tego leku. Jeśli uważasz, że modafinil nie działa prawidłowo po kilku tygodniach przyjmowania, nie zwiększaj dawki. Zamiast tego skonsultuj się z lekarzem. Jeśli używasz leku antykoncepcyjnego (takiego jak pigułki antykoncepcyjne, implanty, zastrzyki, plastry, pierścienie dopochwowe lub wkładka domaciczna), może nie działać prawidłowo podczas przyjmowania modafinilu. Aby zapobiec zajściu w ciążę, należy stosować inną formę kontroli urodzeń podczas stosowania tego leku i przez miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki. Inne formy kontroli urodzeń obejmują prezerwatywy, przepony lub pianki, lub żelki antykoncepcyjne.

Ostatnio przeglądane