AKTUALNOŚCI13. Korzeń maca- idealne zioło na poprawę potencji

Zioła poprawiające potencję.

Wokół nas jest wiele różnych tabletek, preparatów i suplementów które wpływają na poprawienie erekcji. Reklamowane są na każdym kroku w prasie oraz TV. Wielu mężczyzn z samej ciekawości i pod wpływem reklamy sięgają po nie. Słaba erekcja jest bardzo poważna sprawą i nie należy w żadnym wypadku jej lekceważyć. Najłatwiej wydaje się sięgnąć po jakiś środek farmakologiczny aby rozwiązać problem słabej erekcji. Okazuje się jednak, że nie zawsze te wszystkie reklamowane środki, które niejednokrotnie są bardzo drogie niestety nie przynoszą pożądanych efektów. Zwróćmy uwagę na zioła i rośliny poprawiające potencję. Większość ziół i roślin, które świetne wpływają na potencję można kupić bez najmniejszego problemu w aptekach i w sklepach zielarskich. Można także zioła zakupić poprzez Internet. Warto sięgnąć po zioła i rośliny poprawiające potencję, które są znane od wieków a u niektórych ludów uważane jako afrodyzjaki.
 

Korzeń maca idealne zioło na poprawę potencji

Bez wątpienia najpopularniejszym ziołem na potencję jest korzeń maca. Jest zdecydowanie lepszy od popularnego i znanego żeń-szenia. Korzeń maca dodaje energii, poprawia nastrój i niesamowicie poprawia potencję. Jeżeli mężczyźnie zależy na szybkiej poprawie potencji powinien skorzystać z korzenia maca.
Maca (Lepidium meyenii) jest niskopienną rośliną krzyżową. Występuje w formie dwuletniej lub pod postacią byliny. Osiąga wysokość kilkunastu centymetrów, jej zredukowana łodyga płoży się i wytwarza nieliczne, drobne listki. Z dietetycznego punktu widzenia najważniejszym elementem maca jest korzeń. Organ ten kształtem przypominający lekko przerośniętą rzodkiewkę osiąga wielkość od 10 do 18 cm i jest użytkową częścią rośliny. W zależności od odmiany korzenie maca różnią się od siebie kolorem, kształtem, i wielkością. Łączy je jednak to, że wszystkie są słodkie i mają szczególne właściwości zdrowotne.

Korzenie maca można spożywać w formie:

- surowej
- pieczonej
- przerobionej na sok lub napój fermentowany
- przetworzonej na dżem i konfitury 
- przetworzonej na mąkę- ( z wysuszonych korzeni)


Roślina maca pochodzi z peruwiańskich Andów. W tych rejonach jest bardzo cennym surowcem spożywczym. Jest niezwykle popularna ze względu na swoje szczególne właściwości i możliwość uprawy na dużych wysokościach. Plantacje korzeni maca mogą znajdować się nawet na wysokości 3200–4450 m n.p.m. Maca jest rośliną uniwersalną, jej rozwój nie wymaga ani żyznej gleby, ani nawożenia. Jest również bardzo odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dobrze znosi zarówno temperatury ujemne, jak i  jak i dodatnie oraz jak świeci ostre słońce.

Pierwsze wzmianki na temat korzeni maca pochodzą sprzed dwóch tysięcy lat. Maca towarzyszyła Inkom podczas rytualnych obrzędów. Wierzyli oni również, że roślina zwiększa płodność i dodaje witalności. 

Maca – skład, zastosowanie, dawkowanie
W krajach europejskich maca została nazwana jako „superfood” – oznacza to, że zalicza się ją do produktów o szczególnej wartości odżywczej, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.

Świeże korzenie maca składają się w 80% z wody. Jednakże po wysuszeniu znajdziemy w nich około 10–13% białka wysokiej jakości odżywczej. Zawartość węglowodanów w korzeniu maca różni się w zależności od odmiany i wynosi 25–78%, w tym około 8% błonnika pokarmowego. Korzeń maca charakteryzuje się również niską zawartością kwasów tłuszczowych 2–4%, a połowa z nich to nienasycone kwasy tłuszczowe korzystne dla zdrowia.

Korzenie maca zawierają również spore ilości składników mineralnych i witamin – w 100 g suchej masy jest około 150 mg wapnia, 16,6 mg żelaza, 18,7 mg sodu, 5,9 mg miedzi oraz 3,8 mg cynku.


Korzeń maca znany jest na całym świecie jako naturalny środek wspomagający męską potencję, stąd też można go spotkać również pod nazwą peruwiański żeń-szeń. Liczne badania naukowe prowadzone na zwierzętach i ludziach udowodniły, że podawanie roztworu sproszkowanego korzenia maca wpływa na poprawę czynności seksualnych i płodność. Z kolei badania prowadzone na grupie 57 zdrowych młodych mężczyzn pozwoliło wyciągnąć wnioski, że dawka 1500–3000 mg podawana przez 8 tygodni poprawia popęd seksualny mężczyzn, nie ingerując przy tym w gospodarkę hormonalną organizmu. Inne badania prowadzone wśród mężczyzn z zaburzeniami erekcji udowodniły, że podawanie 2400 mg sproszkowanego korzenia maca przez 12 tygodni ma korzystny wpływ na zaburzenia męskiego układu rozrodczego. Mężczyźni biorący udział w tym badaniu zauważyli zwiększenie libido.


W różnych opracowaniach można spotkać się z różnymi sugerowanymi dawkami suplementacji korzeniem maca. Najbardziej popularną i najczęściej używaną dawką są 3 g sproszkowanego korzenia maca przez co najmniej cztery miesiące. Niektórzy autorzy publikacji naukowych zalecają nawet dawkę 10–20 g każdego dnia (ponieważ takie dawki spożywają każdego dnia mieszkańcy peruwiańskich Andów). Jeśli zdecydujecie się jednak na suplementację korzeniem maca, zacznijcie od mniejszych dawek. Organizm ludzki potrzebuje bowiem jakiegoś czasu, by zaadaptować się do nowej sytuacji.

Korzeń maca – przeciwwskazania

Pomimo że korzeń maca jest zaliczany do „superfood”, nie każdy powinien go stosować. Stosowanie tego środka ma wpływ na poziom hormonów w naszym organizmie. Nie powinny go spożywać osoby, które stosują leczenie hormonalne lub są w trakcie choroby nowotworowej. Do tej pory nie ma również jednoznacznych wyników badań dotyczących suplementacji korzeniem maca u kobiet w ciąży. Nie wiadomo, jak korzeń maca wpływa na rozwój ciąży oraz zdrowie nowo narodzonego dziecka.


Gdzie kupić korzeń maca?

Korzeń maca można zakupić zarówno w stacjonarnym sklepie ze zdrową żywnością, jak i w sklepach internetowych. Cena sproszkowanego korzenia maca zależna jest w dużej mierze od producenta i wagi opakowania. Najczęściej spotykane są opakowania o gramaturze 100–250 g, ich cena wynosi około 40–80 PLN. Na rynku można znaleźć też suplementy, których cena wynosi zaledwie kilka złotych, jednakże odradzamy zakup podobnych produktów. Warto pamiętać, że jedynie 100% korzeniom maca można przypisywać właściwości zdrowotne. Nie można wykluczyć ogromnego potencjału prozdrowotnego korzenia maca. Istnieją bowiem badania naukowe, które potwierdzają jego skuteczność w odniesieniu do parametrów rozrodczych nasienia ludzkiego i zwierzęcego. Ponadto zawarte w nim substancje antyoksydacyjne powodują, że jest istnym zmiataczem wolnych rodników. Jego skład bogaty jest również w liczne biologicznie aktywne związki, które mogą mieć korzystny wpływ na organizm i potencję mężczyzny.

Ostatnio przeglądane