Nadciśnienie tętnicze to najczęstsza choroba układu krążenia, który w Europie dotyka nawet dwadzieścia procent osób po osiemnastym roku życia. Szczególnie narażeni na tę chorobę są osoby po pięćdziesiątce, a samo nadciśnienie uznawane jest za chorobę cywilizacyjną, częściej dotykającą mieszkańców wysoko rozwiniętych państw.
Na nadciśnienie tętnicze częściej chorują kobiety niż mężczyźni, choć w ich przypadku choroba przebiega łagodniej i wykazuję mniejsze skłonności do powikłań. Bezpośrednia przyczyna choroby nie jest szczegółowo znana, ale przyjmuje się, że odpowiedzialne za nadciśnienie tętnicze są czynniki dziedziczno- genetyczne, stres, zaburzenia nerwowe, przepracowanie oraz otyłość. Wstępne objawy nadciśnienia tętniczego, łatwo pomylić ze zmęczeniem i ogólnym wycieńczeniem organizmu. Osoba chora cierpi na powtarzające się bóle głowy, zwłaszcza w okolicy skroni i na potylicy. Występuje też kołatanie serca oraz zawroty głowy i szum w uszach. Jesteśmy też nerwowi i mamy zaburzenia snu. Pojawienie się kilku powyższych symptomów, powinno być dla nas sygnałem, że czas na wizytę u lekarza specjalisty. W przypadku lekceważenia choroby może bowiem dojść do miażdżycy, zawału serca lub wystąpienia udaru.
Niewiele osób wie, że nieleczone nadciśnienie tętnicze powoduje bardzo często zaburzenia erekcji i spadek libido. Związek ten zachodzi najczęściej w przypadku mężczyzn, ale także kobiety chorujące na tę chorobę, mogą odczuwać jej konsekwencje, podczas uprawiania seksu. Co gorsza, zaburzenia potencji może powodować nie tylko sama choroba, ale też leki stosowane przy nadciśnieniu. Wysokie ciśnienie, które jest wywierane przez krew na ścianki naczyń krwionośnych, sprawia, że te ulegają zwężeniu oraz stwardnieniu. Efektem dochodzi do upośledzenia cyrkulacji krwi i ta krąży wolniej w naszym organizmie. Tymczasem efekt erekcji u mężczyzn, polega po prostu na wpłynięciu dużej ilości krwi do penisa. U kobiet zaś ukrwienie narządów płciowych jest warunkiem pobudzenia i osiągnięcia satysfakcji seksualnej ze stosunku. Słabsze ukrwienie stref erogennych w postaci łechtaczki o pochwy, sprawia, że nie jesteśmy w stanie podjąć współżycia bez zastosowania lubrykantów na bazie wody. Umiarkowane problemy z potencją i niemożność utrzymania erekcji przez czas wystarczający do odbycia stosunku płciowego powoduje u mężczyzn stres, spadek poczucia własnej wartości, niekiedy agresje i w konsekwencji wycofanie się z prób współżycia. Podobne reakcje możemy zaobserwować też u kobiet.
Niestety leczenie nadciśnienia tętniczego jest bardzo złożone i długotrwałe. W niektórych przypadkach będziemy zmuszeni do przyjmowania leków do końca naszego życia. Stosowane leki także wpływają na naszą kondycję seksualną i mogą powodować pogorszenie funkcji seksualnych, a zwłaszcza zaburzenia erekcji. Bardzo często w leczeniu nadciśnienia tętniczego wykorzystuje się tak zwane beta-blokery. To grupa leków, która powoduje zmniejszenie częstotliwości uderzeń serca. Efektem tego jest upośledzenie, rozszerzania się tętnic w penisie. Oznacza to, że do narządów płciowych nie będzie docierać taka ilość krwi, która jest niezbędna do uzyskania wzwodu. Także leki zwane diuretykami, powodują niepożądane efekty uboczne. Preparaty tego typu są bowiem moczopędne i wypłukują z organizmu cynk, który z kolei jest niezbędny do utrzymania prawidłowego poziomu produkcji testosteronu. Leki tego rodzaju mogą więc znacząco wpłynąć na poziom libido i skutecznie uniemożliwiać nam podjęcie współżycia. Jeśli leki, które zostały nam przepisane przez lekarza, stanowczo uniemożliwiają współżycie, możemy poprosić go o zmianę sposobu leczenia. Na rynku istnieją bowiem preparaty, które w mniejszym stopniu wpływają na kondycję seksualną osoby chorej. Chodzi tu przede wszystkim o alfa blokery oraz inhibitory konwertazy angiotensyny. Nie należy też podejmować prób leczenia zaburzeń erekcji na własną rękę. Wszelkie środki, które chcemy przyjmować w tym zakresie, nawet jeśli są to suplementy zawierające naturalne składniki roślinne, powinny być skonsultowane z naszym lekarzem prowadzącym.